Dobra bieta

Dieta bezglutenowa – blog

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa pozbawiona jest wszystkich artykułów zawierających pszenicę, natomiast więc wszystkich artykułów zbożowych, mięs w panierce, większości wędlin, soków z dodatkiem słodu jęczmiennego, ciast, kawy zbożowej, zup zaprawianych mąką, natomiast choćby artykułów z dodatkiem proszku do pieczenia lub hydrolizowanego białka roślinnego. W diecie bezglutenowej zabronione jest jedzenie wszystkich artykułów gotowych, większość spośród nich zawiera ponieważ gluten. Chociaż gluten wychodzi z roślin, odnajdziemy go w takich artykułach, po jakich nie spodziewalibyśmy się jego obecności, np. w wędlinach.

Co to jest gluten?

Gluten to ogólna nazwa białek będących w nasionach zbóż, takich jak pszenica oraz jej wersje (np. orkisz, kamut, durum, płaskurka), żyto, pszenżyto i jęczmień. Jeśli mąka z tychże ziarn jest łączona z wodą, białka glutenu tworzą gęstą sieć, jaka ma gęstość zbliżoną do kleju. Owa wartość glutenu powoduje, iż ciasto jest miękkie, natomiast wypieki – smaczne, delikatne oraz wytrzymałe na schnięcie. Gluten zawdzięcza jej także własną nazwę. Wywodzi się ona ponieważ od angielskiego słowa glue, więc klej.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

W diecie bezglutenowej zakazane jest jedzenie artykułów mających pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto oraz orkisz, natomiast również owies (w polskich warunkach). Osoby cierpiące na celiakię przeważnie mogą jeść niewielkie ilości legalizowanego owsa, jednak jednak jego wprowadzenie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. W praktyce znaczy to likwidację standardowego pieczywa, produktów cukierniczych, mąki pszenicznej, żytniej, owsianej, orkiszowej, kaszy jęczmiennej, kaszy bulgur, kaszy manny, kaszy kuskus, makaronu pszennego oraz pozostałych.

Dieta bezglutenowa – od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do diety bezglutenowej niezwykle istotna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą i zrobienie pewnych badań. Na wstępie należy wykonać diagnostykę oraz określić, czy to na pewno gluten jest podstawą kłopotów zdrowotnych i jakie choroby powoduje. Należy pamiętać, iż nie można odstawiać glutenu, jeśli robi się badania w kierunku dolegliwości połączonych z jego nietolerancją, gdyż utrudnia to ich odnalezienie.

Dieta bezglutenowa – dla kogo?

Dieta bezglutenowa dedykowana jest tylko dla osób z celiakią czy nietolerancją glutenu. U tychże osób gluten wywołuje niszczenie kosmków jelitowych. Doprowadza to do ograniczenia przestrzeni przyswajania elementów wzmacniających w jelicie cienkim, natomiast po dłuższym okresie do jego znacznego uszkodzenia. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się sygnałów klinicznych ze strony przewodu pokarmowego i ze strony pozostałych organów.

Zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com

Wiktoria