Dobra bieta

Dieta bezglutenowa – blog

Dieta bezglutrenowa – czy warto?

Dieta bezglutrenowa – czy warto?

Dieta bezglutenowa (https://www.bee.pl/9263-dieta-bezglutenowa) jak sama nazwa sugeruje to dieta, jaka nie zawiera glutenu. O owej diecie można mówić wówczas, gdy usuwamy z niej wszelkie artykuły, jakie we własnym składzie mają gluten tj. pszenica, jęczmień, żyto. Gluten jest w jeszcze większej ilości artykułów konsumpcyjnych ze względu na jego wartości rozmiękczające. To oczywiście on odpowiada za rośnięcie pieczywa. Jeśli chorujesz na celiakię, chorobę trzewną musisz stosować dietę do końca życia.

Czym właściwie jest gluten?

Gluten jest masą prezentującą się znaczną gęstością, sprężystością oraz miękkością, można go uzyskać przez wymywanie mąki pszenicznej pod bieżącą wodą. W okresie przebiegu pieczenia są zmiany w jego formie, jakie gwarantują pulchną oraz miękką strukturę pszenicznych wypieków. Na gluten składa się mieszanka białek takich jak prolaminy, gluteniny oraz albuminy. Prolaminy są elementami wielu zbóż. Dla osób z celiakią trujące są prolaminy zamknięte w pszenicy, jęczmieniu oraz życie.

Dieta bezglutenowa – reguły, na co zwrócić uwagę

Ważnym założeniem diety bezglutenowej jest wykluczenie glutenu. Jego pochodzeniem w żywności są zboża takie jak pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień. Owies oczywiście jest zbożem bezglutenowym, natomiast łatwo ulega zabrudzeniu zarówno na poziomie uprawy, jak również przetwarzania. Na diecie bezglutenowej wszystkie potrawy powstałe na podstawie wyliczonych wyżej zbóż musimy usunąć lub zmienić artykułami naturalnie bezglutenowymi.

Dieta bezglutenowa na odchudzanie – czy to działa?

Każdy, kto zaczyna każdą dietę odchudzającą, musi pamiętać, iż odpowiednie rezultaty można uzyskać, stosując jedną regułę – jedzenie mniejszej ilości kalorii, aniżeli sięga dobowe zapotrzebowanie. Dieta bezglutenowa została tak wylansowana poprzez żywieniowców często dlatego, że artykuły mające duże ilości glutenu, niejednokrotnie mają również dość dużą ilość kalorii. Zastąpienie ich zatem mniej kalorycznymi opcjami wesprze w stworzeniu uzupełnionej diety odchudzającej, mającej właściwą podaż energetyczną. Należy natomiast pamiętać także o tym, iż dobre odchudzanie winno być również bezpieczne.

Celiakia więc choroba trzewna

Celiakia jest długotrwałą chorobą zapalną jelita cienkiego o źródle autoimmunologicznym oraz jest u osób genetycznie kwalifikowanych. W Europie cierpi na nią prawie 1-3% ludności przy czym tylko 1 na 10 pacjentów wie, iż cierpi na celiakię, dlatego ciężko zdecydowanie określić jak często jest celiakia u dzieci. Celiakia może mieć różnorodne symptomy: w formie tradycyjnej przeważają zaostrzone objawy ze strony przewodu pokarmowego, w formie nietypowej – symptomy spoza przewodu pokarmowego natomiast w formie niemej przebieg jest bezobjawowy.

Chleb - master1305 - pl.freepik.com

Wiktoria